O plemeni

Charakteristika plemene Ragdoll
Ragdoll je velká, dobře osvalená kočka, s polodlouhou a hedvábnou srstí, která je delší kolem límce a na ocase. Srst ragdollů je jemná. Ragdoll má mohutné tělo, krátký krk a plnou, dobře stavěnou hruď. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené, než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Hlava je klínovitá, střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu. Uši jsou střední velikosti a mají zakulacené špičky. Nos je lehce prohnutý. Ragdoll má krásné modré oči, které jsou velké a oválné. Ocas je dobře osrstěný a jeho délka proporčně odpovídá velikosti těla.

Vlastnosti plemene Ragdoll
Zvláštností toho plemene je, že když ragdolla uchopíte do náruče, zcela se uvolní jako tzv. hadrová panenka. Podle této vlastnosti dostalo toto výjimečné plemeno i svůj zvláštní název (rag = hadr, doll = panenka).  Ragdoll nemá rád samotu, je to kouzelný kočičí zjev s fantastickýma modrýma očima, je velice klidný, snášenlivý, přítulný a společenský, velmi hravý, zvědavý a nápaditý, rád se mazlí, dokáže aportovat oblíbené hračky a předměty, miluje lidi a zvláště děti, je nesmírně trpělivý a nekonfliktní, má poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu. V případě ohrožení se raději stáhne do ústraní.
Jsou to oddané a milé kočky, které nikdy neútočí, když se dostanou do nepříjemné situace, obranu používají až ve velice krajním případě. Potrpí si na mazlení a společnost svých dvounožců. Milovníci tohoto plemene tvrdí, že Ragdoll může nepřítomnost dětí v rodině plně nahradit. Jsou vnímavé, chápavé, inteligentní, přítulné, hravé a s jinými zvířaty se dobře sžívají.
Svým charakterem částečně připomínají psy. Stejně jako oni jsou totiž svému majiteli neustále v patách.
Je to kočka velmi vhodná do bytu a výborně se přizpůsobí.
Pro
svou úžasně trpělivou a snášenlivou povahu a vysokou odolnost vůči stresu jsou Ragdollové využíváni v tzv.
felinoterapii.

Felinoterapie je podpůrná léčba somatických, především však psychických poruch a zátěží lidské osobnosti formou kontaktu s kočkou.
Základem felinoterapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček.
Pomáhají člověku zapomenout na bolest a utrpení, nacházet duševní klid a ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, zvládnout pocit osamění.
Je to také ideální podpůrná metoda pro léčbu závislostí, neuróz, stresů a fóbií.
Účinky felinoterapie na snižování krevního tlaku jsou všeobecně známé.
Metoda felinoterapie nachází uplatnění nejen v domovech pro seniory, ale i v dětských domovech, nemocnicích u dlouhodobě nemocných pacientů a také u handicapovaných jedinců.


Historie a legenda vzniku Ragdollů
Příběh plemene Ragdoll začíná v roce 1960 u chovatelky perských koček Ann Baker. Ann žila v městečku Riverside na jihu Kalifornie. Její chovná stanice se jmenovala Raggedy Ann. Sousedi paní Ann, jistí Pennelovci měli kocoura jménem Blackie, který byl podle všeho perského typu. Ann si často půjčovala tohoto kocourka na krytí svých koček. Matka Blackieho, která také patřila Pennelovcům, se jmenovala Josephine a byla to bílá angorská kočka s jasně modrýma očima. Okolo roku 1963 Joshephine srazilo auto. Josephine se však jakoby zázrakem uzdravila. Ann Baker si všimla, že koťátka z vrhů po nehodě měla zvláštní charakteristiku. Na rozdíl od své matky byla velmi přítulná a přátelská a zdálo se, že vůbec necítí bolest. Také jejich kožíšky byly náramně hebké. Když je člověk uchopil do náruče, uvolnila se mu v rukách přesně jako hadrová panenka. Proto se Ann rozhodla pro toto pojmenování plemene. Ann skutečně věřila, že nehoda dokázala změnit Josephinin genetický základ (což byla fikce, úraz může narušit kočce fyzické a mentální schopnosti, ale nemůže ovlivnit její genotyp) a ten měl na svědomí výjimečné vlastnosti potomstva. Tato koťátka byla dobrým základem chovu tohoto plemene. Zakladateli tohoto plemene se tedy stala koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks. Další chovatelé Denny a Laura Dyton, kteří založili chovnou stanici Blossom Time importovali první ragdolly do Velké Británie. Tyto stanice jsou považovány za základ chovu ragdollů.

Standard plemene
Ragdoll je masivní velká kočka se střední stavbou těla. 
Hlava    Forma - střední velikost, modifikovaná klínová forma s rovně působící plochou mezi ušima.
Nos  -  Měl by vykazovat v horní třetině lehký oblouk.
Tvář -   Tváře jsou dobře utvořené, sužující se v dobře vyvinutou bradu a zaoblenou tlamičku.
Uši  -  Střední velikosti se širokou základnou, zaoblenými vrcholky, široce posazené na hlavě a mírně nakloněné dopředu.
Oči  -  Velké a oválné, vnější koutek oka by měl vytvářet přímou linii s posazením ucha. Barva modrá, čím intenzivnější, tím lepší vzhledem k barvě těla.
Krk - Krátký a silný.
Tělo - Dlouhé se střední stavbou kostí, svalnaté. Hruď široká a dobře vytvořená, zadní část je svalnatá a těžká. Dospělá kočka má být v ramenou tak široká, jako v zadní části.
Nohy - Středně dlouhé se střední stavbou kostí. Zadní nohy jsou mírně vyšší, čím jde linie těla v zadní části nahoru.
Ocas - Dlouhý, při kořeni středně silný, ke konci zužující se proporciálně k tělu. Dobře osrstěný, huňatý.
Srst - Střední délka, hustá, měkká a hedvábná struktura. Na těle přilehlá, při pohybu se láme. Srst na krku je nejdelší a lemuje vnější okraj tváře, čímž vzniká dojem náprsenky. V tváři je srst krátká a postupně přechází na konci hlavy přes hrudník v srst delší. Na bocích, břichu a zadní části těla je polodlouhá až dlouhá, na předních nohách je krátká až polodlouhá.

Variety

COLORPOINT
Odznaky - uši, maska, nohy a ocas mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.

MITTED
Stejné znaky jako u colorpoint. Na tlapkách bílé ponožky. Přední ponožky kratší, zadní delší až po patu. Bílý pruh od brady až ke kořeni ocasu. Polštářky na tlapkách - růžové. Atraktivní je bílé zrcadélko na nose. Nesmí být tmavé fleky na ponožkách.

BICOLOR
Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bílé „V". Bílý flek na zádech je povolen. Nohy a břicho bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.

Barvy

SEAL – ČERNOHNĚDÁ
RAG n (seal colorpoint), RAG n 04 (seal mitted), RAG n 03 (seal bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě černohnědé až černé. Nosík a polštářky na tlapkách jsou tmavě černohnědé. Barva seal je tzv. plná barva.


BLUE - MODRÁ
RAG a (blue colorpoint), RAG a 04 (blue mitted), RAG a 03 (blue bicolor)
Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě tmavošedé s modravým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva blue je zředěná barva seal.


CHOCOLATE – ČOKOLÁDOVÁ
RAG b (chocolate colorpoint), RAG b 04 (chocolate mitted), RAG b 03 (chocolate bicolor)
Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v teplém barveném tónu mléčné čokolády, nikde na těle není žádný odstín do černé nebo černohnědé barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou skořicově hnědé s růžovým nádechem - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva čokoládová je plná barva.


LILAC (FROST) – LILOVÁ
RAG c (lilac colorpoint), RAG c 04 (lilac mitted), RAG c 03 (lilac bicolor)
Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva lilová je zředěná čokoládová barva.

RED (FLAME) – ČERVENÁ
RAG d (red colorpoint), RAG d 04 (red mitted), RAG d 03 (red bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem odznalů. Odznaky jsou červené v ostré barvě mrkve - preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva red je tzv. plná barva.


CREAM – KRÉMOVÁ
RAG e (cream colorpoint), RAG e 04 (cream mitted), RAG e 03 (cream bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem barvy odznaků. Odznaky jsou světle krémově červené - barva není ostrá, preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou světle korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva cream je tzv. ředěná barva.


Všechny tyto barvy mohou být ve varietě
LYNX – S KRESBOU nebo TORTIE – ŽELVOVINOVÁ